Ühes dessertlusikas mullas elab miljoneid mikroorganisme. Kolooniatesse koondununa nad tegelevad need millegagi…
Ilma aktiivsete mikroorganismideta ei saaks mullaelemendid ja nende ühendid iseenesest kasu tuua.
Kujutagem ette talu, mis on täielikult varustatud masinate, tööriistade ja seadmetega, kuid… ilma talupidajata, ilma agronoomita, ilma inimesteta. Kui palju ja mida selline talu kasvatama hakkab? Seega on tööriistade õigeks kasutamiseks vaja inimesi, kes väärtuse loomiseks teavad, mida millal ja kuidas teha. Mullaga on samamoodi: spetsiifilisi funktsioone täitvad mikroorganismid on mullakasvatajad, agronoomid, mehhanisaatorid, igaühel on oma funktsioon ja ta teab, mida millal teha.
Elujõuline muld
Nende kahe sõna kombinatsiooni on kuulnud iga põllumees. Igaüks tahab, et muld oleks elujõuline, sest nad teavad, et mulla elujõud on otseselt seotud taimedega. Ja nüüd, enne kui jätkame, leppigem kokku, mis on „elav muld“? Lähme korraks tagasi lusikatäie miljoni mikroorganismi juurde: igal mikroorganismil on oma spetsiifiline funktsioon ja kõik need ei pruugi olla taimedele kasulikud.
Seenpatogeenid – taimehaigusi põhjustavad mikroskoopilised seened (Puccinia spp. – rooste, Fusarium spp. – fusarioos, Septoria sp. – septorioos, Blumeria sp. – jahukaste, Bipolaris sp. – pruunlaiktriip, Verticillium sp. – verticilloos, Sclerotinia sp. – sklerootiline mädanik jne)– ka see on elu! Seega ei tähenda elujõuline muld iseenesest funktsionaalselt efektiivset või veel vähem tervet mulda.
Oluline on, et teatud kasvuetappidel oleks põllul domineerival positsioonil mikroorganismid, kes teevad vajalikku tööd ja teevad seda tõhusalt. Näiteks Trichoderma spp. on rohkem kui 100 liiki mikroskoopilisi seeni, mis erinevad oma omaduste ja võimete poolest. Bacillus spp. – eksisteerib üle 400 erineva funktsionaalsete omadustega bakteriliigi. Konkreetne bakteritüvi täidab spetsiifilist funktsiooni ja, muide, samanimelisel bakteril ei pruugi olla samu omadusi – see sõltub kliimavööndist ja mullast, milles bakter arenes.
Kas teie muld on elujõuline? Ilmselt jah. Ja kas see on funktsionaalselt elujõuline? Kui näete põllul haigusnähte või mulla kvaliteedinäitajad halvenevad, siis on vastus tõenäoliselt eitav. Miks?
Monokultuuri põld
Nisupõldu, rapsipõldu või põldu, mis on sel aastal pühendatud muudele põllukultuuridele, nimetatakse monokultuurseks. Kui kasvab ühte tüüpi taim, muutuvad domineerivaks teatud tüüpi mikroorganismid, mille elutsükkel kohandub nende taimedega. Tekib tasakaalustamatus ja väheneb funktsionaalsete mikroorganismide mitmekesisus. Järgnevas taimestikus hakkavad suurel alal kasvava monokultuurse saagi tõttu domineerima taimi kahjustavad mikroorganismid. Patogeenid – taimehaigusi põhjustavad mikroorganismid toituvad võõrast saadaolevast toidust, paljunevad, kuid ei anna midagi vastu.
Patogeenid eksisteerivad mullas looduslikult, kuid patogeenid ei pea domineerima! Monokultuurpõllul puudub taimeliikide mitmekesisus ja seega funktsionaalsete mikroobide mitmekesisus. Patogeenidel puudub korralik konkurents, mistõttu nad arenevad vähese vastupanuga.
Elu mullas on pidevas muutumises
Talvel, kui mulla temperatuur langeb alla +5 °C, taimestik seiskub, mistõttu mikroorganismide, sh funktsionaalsete bakterite populatsioon mullas väheneb. Mikroskoopilised patogeensed seened, nagu Fusarium nivale (kevadhallituse tekitaja), on temperatuurikeskkonnale vastupidavamad ja võivad kasvada kuni -6 °C-ni.
Mullatemperatuuri tõustes ja taimestiku uuenedes kasvab jõudsalt nõudlus mikroorganismide järele, mis vastutavad taimedele kättesaadavate toitainete eest. Selliseid mikroorganisme on vaja täpselt õigel ajal, kuid põllul kasvab monokultuurne kultuur ja mikroorganismide elurikkus väheneb, mistõttu taimed ei ole nii hästi toidetud kui peaks.
Enne suvist külvi väheneb nii toitumis- kui ka patogeensete mikroorganismide populatsioon. Suviviljadeks ettevalmistaval põllul pole praegu mullamikroorganisme millegagi toita – terve talve ei olnud taimestikku. Pärast suvist külvi on nõudlus funktsionaalsete mikroorganismide järele suur ning põld pole valmis.
Pärast saagikoristust kaetakse muld mitmetonnise taimejäänuste kihiga. Kuigi tegemist on tohutu orgaanilise süsiniku ja toitainete allikaga, ei domineeri sel ajal mullas esmased lagundajad – mikroskoopilised seened. Need ei saanud eelnevalt paljuneda, kuna polnud toitu. Taimejäätmetel olevatel patogeensetel seentel on aga mehhanism kasvada nii elavatel kui ka surnud taimedel ning toitudes surnud orgaanilisest ainest (taimejäänustest) suurendavad nad oma populatsioon ja valmistuvad tulevase saagiga tutvumiseks. Toitaineid ei kasutata efektiivselt, patogeenidel on palju toitaineid paljunemiseks.
Mulla mikrobioloogiline funktsioon on taastatav
Mikrobioloogilise põllukultuuri hooajalisusega kohanedes saame taastada funktsionaalsete bakteri- või seenlagundajate populatsiooni mullas ning oluliselt vähendada monokultuuri ja hooajalisuse negatiivseid mõjusid põllukultuurile.
Pärast taimestiku uuenemist, kevadel, kui taimed vajavad olemasolevaid toitaineid, tagab esimesel rakendamisel põllukultuuridele pritsitav bakteritoode Biomas GROW toitebakterid juurtevööndis kuni kasvuperioodi lõpuni. Taim ei tunne P, K ja N puudust ning areneb ühtlaselt. Bioversio iga-aastased testid alates 2016. aastast näitavad, et selline Biomas GROW kasutamine suurendab saagikust 7-9 protsentini või kompenseerib esimesel hooajal kõigi väetiste vähendamist 23 protsenti oma talu tavanormist.
Mullabakterite Biomas GROW kasuamisel ei tunne taim kasvuperioodil toitainete puudust |
Antipatogeensed bakterid suudavad kaitsta juur mullas haigusi põhjustavate mikroskoopiliste seente eest |
Vegetatsiooni alguses paljunevad nii suvi- kui ka taliviljade puhul juurtevööndis Biomas GROW bakterid – need seovad taimede jaoks õhulämmastikku, lahtustavad mullas lahustumatutest ühenditest P ja K. Biomas PROTECT bakterid, mis hakkavad paljunema ka juuretsoonis, kaitsevad juuri haigustekitajate eest ja taimed arenevad tervemalt. Preparaat toimib paljude seente päritolu patogeensete perekondade vastu nagu Fusarium, Verticillium, Botrytis, Bipolaris jne.
Mulla mikrobioloogia on taimekasvatuses tähtis kategooria. Kui hoolitseme mulla eest, hoolitseb see ka meie põllukultuuride eest.
Kriitilised momendid funktsionaalsete mullamikroorganismide kaasamiseks
1. Pärast taimestiku uuenemist, kevadel | 2. Vegetatsiooni alguses | 3. Põllu pihustamine |
|
||
Toode: Biomas GROW | Tooted: Biomas GROW, Biomas PROTECT | Toode: Biomas ORGANIC |