Kui näete põllukultuuril haiguse märke, teate, et selle põhjustab patogeenne mikroorganism, tõenäoliselt mikroskoopiline seen. Kui näete haigustest mõjutatud taimi, tähendab see, et teie põllukultuuris on seekord mulla mikroorganismide konkurentsis domineerinud haigustekitajad. Rõhutagem, et “domineeritud” kirjutame minevikuvormis! Taimede haigussümptomid on patogeenide varasema domineerimise tagajärg. Kui taimed on väikesed, siis mikroskoopilisi haigustekitajaid me oma silmaga ei näe, kahjustusi märgatakse palju hiljem, kui haigus on vaja peatada, aga saagile on kahju juba tehtud.

Miks patogeenid nii sageli võidavad? 

Nagu kogu loodus ja taimed, elavad mulla mikroorganismid vastavalt looduslikele tsüklitele ning hooajalisus mõjutab põhimõtteliselt mikroorganismide elutähtsaid funktsioone. Näiteks talvel, kui mulla temperatuur langeb alla +5 °C, peatub taimestiku kasv – mulla mikroorganismidele pole midagi toita, mistõttu funktsionaalsete bakterite populatsioon väheneb. Patogeensed seened on temperatuurikeskkonnale vastupidavamad ja võivad kasvada kuni -6 °C-ni. Seega oli talv põllukultuurides soodne aeg haigustekitajate arenguks. Selline põld on külvatud suvel!  Sellises keskkonnas arenevad aastaaegade vahetumisest tekkiva tasakaalustamatuse tõttu mullas kergemini haigustekitajad, sest nende vastupanu on väiksem– haigused on tõenäolisemalt haiged ja saak kahjustub.

„Elus muld“ pole piisav

Ühes dessertlusikas mullas elab miljoneid mikroorganisme. Kolooniatesse kogunenult on neil oma funktsioon ja nad tegelevad millegagi. Ilma aktiivsete mikroorganismideta ei saaks mullaelemendid ja nende ühendid iseenesest kasu tuua. Mis on “elus muld”? Lähme korraks tagasi lusikatäie miljoni mikroorganismi juurde: igal mikroorganismil on oma spetsiifiline funktsioon ja kõik need ei pruugi olla taimedele kasulikud. Seenpatogeenid – taimehaigusi põhjustavad mikroskoopilised seened (Puccinia spp. – rooste, Fusarium spp. – fusarioos, Septoria sp. – septorioos, Blumeria sp. – jahukaste, Bipolaris sp. – pruunlaiktriip, Verticillium sp. – verticilloos, Sclerotinia sp. – sklerootiline mädanik jne) – ka see on elu! Seega ei tähenda elus muld iseenesest funktsionaalselt efektiivset või veel vähem tervet mulda. Patogeenid eksisteerivad mullas looduslikult, kuid need ei pea seal domineerima!

Taimepatogeenide vastu võitlemine

Kohanedes põllukultuuri mikrobioloogilise hooajalisusega, saame bakteripreparaadiga Biomas PROTECTi abil taastada funktsionaalsete haigustega võitlevate bakterite populatsiooni mullas.  Bakterid paljunevad juuretsoonis ja kaitsevad juuri patogeenide eest, mille tulemuseks on tervemad taimed. Spetsiaalsed funktsionaalsed bakterid pinnases pakuvad patogeenidele tõhusat konkurentsi. Biomas PROTECT toimib paljude seente päritolu patogeensete perekondade vastu nagu Fusarium, Verticillium, Botrytis, Bipolaris jne. Preparaat koosneb Leedu mullast isoleeritud mikroorganismidest.

 

Pritsige põllukultuure peale idanemist (tehnoloogiliste radade puhul) kuni põõsastumise lõpuni (enne BBCH 29).

Hind on 14 EUR + KM/ha. Ostke:

Bioversioon Internetist. Kõik makseviisid. Kohaletoimetamine 3-5 tööpäeva jooksul